Втрата близької людини вважається найбільш стресовою та емоційно руйнівною подією з усіх, які людина переживає протягом свого життя. Під час підвищеного стресу та депресивних епізодів горе від втрати може суттєво впливати на соціалізацію людини, її режим дня та діяльність.
В цій статті досліджується вплив переживання втрати супруга, родича або близького друга на когнітивні функції у людей похилого віку.
Переживання втрати пов’язане з помірним зниженням когнітивних функцій. При цьому, результати дослідження довели, що наслідки переживання смерті близької людини є більш помітними у чоловіків, а найсильніші наслідки втрати для літніх людей пов’язані із втратою супруга або близького друга.
В похилому віці ці події суттєво впливають на пам’ять та швидкість обробки інформації. До того ж, зниження когнітивних функцій супроводжується частковою втратою інтересу до пізнавальної діяльності та зниженням соціальної активності.
Результати аналізу дозволяють припустити, що програми, орієнтовані на соціалізацію літніх людей, що стикаються із втратою людини з найближчого оточення, позитивно впливають на перебіг горя та можуть сприяти успішному когнітивному старінню зростаючого населення людей похилого віку.
Atalay K, Staneva A. The effect of bereavement on cognitive functioning among elderly people: Evidence from Australia. Econ Hum Biol. 2020 Dec;39:100932. doi: 10.1016/j.ehb.2020.100932. Epub 2020 Oct 20. PMID: 33152583; PMCID: PMC7572370.