Існує розповсюджена думка, що участь скорботних у похованні та ритуальних обрядах і церемоніях позитивно впливає на пристосування до тяжкої втрати та допомагає пережити горе.
Тож, можна припустити, що мінімальне дотримання обрядів поховання або взагалі їхня відсутність матиме негативний вплив на адаптацію скорботного до втрати близької людини.
Це дослідження було проведене, щоб з’ясувати, чи є негативний зв’язок між обмеженням ритуального обряду при кремації до мінімуму та переживанням скорботними горя в майбутньому.
Тож, чи можуть сучасні зміни у практиці кремації, що частково спрямовані на задоволення потреб скорботних, насправді мати парадоксальні наслідки у вигляді посилення психологічних розладів, пов’язаних з втратою?
Результати дослідження показали, що не існує особливо помітного зв’язку між ритуальною церемонією, зокрема при кремації, і рівнем горя, а також змінами в процесі горювання в подальшому. Тобто, те, що люди, що втратили близьких, страждатимуть сильніше в результаті скорочення церемоніальної діяльності, даним дослідженням не підтверджено.
Тож, у більш широкій перспективі зміни у наданні ритуальних послуг та скорочення церемоній, пов’язаних з похованням померлих, видаються відповідними сучасним потребам скорботних та не мають суттєвого впливу на ризик складного горя в майбутньому.
Birrell J, Schut H, Stroebe M, Anadria D, Newsom C, Woodthorpe K, Rumble H, Corden A, Smith Y. Cremation and Grief: Are Ways of Commemorating the Dead Related to Adjustment Over Time? Omega (Westport). 2020 Aug;81(3):370-392. doi: 10.1177/0030222820919253. Epub 2020 May 3. PMID: 32364006; PMCID: PMC7333516.