Смерть одного з батьків – це глибоке потрясіння для родин з неповнолітніми дітьми. Той з партнерів, хто продовжує жити, одночасно стикається з проблемами подолання особистої втрати та необхідністю виховання дітей, що також горюють.
Наявні дані дозволяють припустити, що люди, які переживають смерть партнера та, відповідно, батька чи матері своїх неповнолітніх дітей, мають депресивні симптоми, що зберігаються протягом тривалого часу після втрати.
Депресія у дорослих, що переживають важку втрату, впливає на фізичне здоров’я скорботного та підвищує ризик виникнення психологічних розладів у дітей. Саме функціонування того з батьків, хто залишився поруч з дитиною, а не безпосередньо втрата, найбільше впливає на подальше благополуччя та траєкторію адаптації дітей до втрати.
Ціллю даного дослідження було вивчення психосоціальних та демографічних характеристик, пов’язаних з горем та важкістю депресивних симптомів у дорослих з неповнолітніми дітьми, що переживають втрату.
В ході дослідження було виявлено наступне:
- Серед дорослих, що переживають втрату та виховують неповнолітніх дітей, жінки відчувають більше депресивних симптомів, пов’язаних зі смертю партнера, аніж чоловіки.
- У скорботних, що виховують неповнолітніх дітей, раптова смерть партнера спричинила більш інтенсивні симптоми горя, але не депресії.
- Зниження ефективності батьківського виховання та підвищена стурбованість того з батьків, хто залишився поруч з дітьми, в ранньому періоді важкої втрати тісно пов’язані з його поганою адаптацією до смерті близької людини.
Park EM, Deal AM, Yopp JM, Chien SA, McCabe S, Hirsch A, Bowers SM, Edwards T, Rosenstein DL. Parenting through grief: A cross-sectional study of recently bereaved adults with minor children. Palliat Med. 2021 Dec;35(10):1923-1932. doi: 10.1177/02692163211040982. Epub 2021 Aug 22. PMID: 34423711; PMCID: PMC8637383.