Спираючись на попередні дослідження, прийнято вважати, що огляд тіла після раптової смерті є корисним для членів родини, що зіткнулися з важкою втратою.
Раніше було з’ясовано, що родичі, які втратили близьких через самогубство або в результаті інших травматичних подій та вирішили оглянути тіло, рідко жалкують про це. Часто рідні мають безліч причин для огляду тіла: упевнитися особисто, попіклуватися про померлого, попрощатися тощо.
Переваги огляду тіла після раптової смерті також можна пояснити, спираючись на теорії горя та уявлення про те, що зустріч з померлим полегшує процес горювання та робить смерть для скорботних реальною.
Метою даного дослідження було перевірити наступні гіпотези:
- батьки, які бачили тіло своєї дитини після вчиненого нею самогубства в формальній обстановці, рідко шкодують про це;
- досвід огляду тіла дитини пов’язаний з нижчим рівнем психологічних захворювань у батьків протягом наступних 2–5 років після втрати.
В дослідженні взяли участь 666 батьків зі Швеції, що пережили самогубство власної дитини. З 460 батьків, які оглядали тіло дитини, 96 % відповіли, що не жалкують про це.
Близько 4 % респондентів, які пожалкували про досвід огляду тіла дитини після самогубства, пов’язують це з наступним:
– тіло було понівеченим або мало ознаки розкладання;
– їм потрібно було краще підготуватися до цієї сцени.
► Дане дослідження підтвердило гіпотезу про те, що більшість батьків, що оглядали тіло померлої дитини, не шкодують про це.
Майже всі повідомили про те, що огляд проходив у гідних умовах. І тут важливо розуміти, що ускладнюючі фактори (непідготовленість та ушкодження тіла) можуть бути прийнятими, якщо скорботних детально проінформують та підтримають під час огляду.
► Гіпотеза про те, що рівень психологічної захворюваності тих батьків, хто оглядав тіло в формальній обстановці, був нижчим, ніж у тих хто не оглядав тіло, результатами даного дослідження не підтвердилася.
Навпаки, огляд тіла померлої в результаті суїциду дитини був пов’язаний з більш високим ризиком повторного переживання втрати через жахіття та нав’язливі спогади, хоча жодних відмінностей щодо тривоги, депресії або уникнення за 2-5 років після втрати виявлено не було.
Omerov P, Steineck G, Nyberg T, Runeson B, Nyberg U. Viewing the body after bereavement due to suicide: a population-based survey in Sweden. PLoS One. 2014 Jul 7;9(7):e101799. doi: 10.1371/journal.pone.0101799. PMID: 24999660; PMCID: PMC4085007.