Викидень є найбільш розповсюдженою причиною втрати вагітності, адже в середньому одна з чотирьох вагітностей закінчується викиднем.
Викидень класифікують як травматичну подію, пов’язану з підвищеним ризиком депресії, тривоги, посттравматичного стресу, алкогольної залежності, соматичних симптомів, сексуальної дисфункції, самогубства та ускладненого горя.
Попередні дослідження показують, що значна кількість людей відчуває реакцію горя після викидня. Більш того, переживання горя можуть бути більш специфічні у порівнянні з іншими втратами, оскільки викидень – це тілесний досвід, пов’язаний з переживанням фізичного болю, порожнечі, провини, сорому та стигми, а також з почуттям втрати частини себе та своєї ідентичності.
Ціллю даного дослідження було проаналізувати досвід викидня на пізніх термінах вагітності та визначити основні психологічні потреби жінок після такого викидня.
Аналіз зібраних даних виявив 4 основні етапи в тих внутрішніх процесах, що супроводжують викидень на пізніх термінах:
- Початковий розщеплений стан, що характеризується порожнечею та руйнуванням симбіозу жінки та плоду, дуалізмом жіночого тіла і психіки.
- Зрада тіла, яка характеризується шокуючою тілесністю, втратою контролю та незрозумілими для жінки сигналами тіла.
- Відірваність від зовнішнього світу, що супроводжується знеособленням медичного середовища, почуттям провини та відстороненням, як засобом самозбереження.
- Збирання уламків – возз’єднання з метою набуття реінтерпретації материнської ідентичності.
Також, за результатами емпіричного аналізу було визначено 4 основні напрямки для практичних рекомендацій щодо післяродового медичного обслуговування:
- чітке та уважне інформування;
- можливість попрощатися;
- увага до емоційного благополуччя;
- поважне ставлення під час медичного обслуговування жінок з викиднем.
Після викидня на пізніх термінах важливо сфокусуватися на наступних потребах жінок: створення безпечного середовища для отримання конфіденційної інформації, не заперечення скорботи та жалоби, надання не тільки медичної, але й емоційної підтримки та заохочення участі партнера.
Kukulskienė M, Žemaitienė N. Experience of Late Miscarriage and Practical Implications for Post-Natal Health Care: Qualitative Study. Healthcare (Basel). 2022 Jan 1;10(1):79. doi: 10.3390/healthcare10010079. PMID: 35052243; PMCID: PMC8775379.