Складні реакції горя у жінок після втрати дитини – огляд дослідження

Рання смерть дитини вочевидь порушує логіку життєвого циклу та ускладнює батькам процес усвідомлення цієї втрати.

Втрата дитини має сильний вплив на усю родину, але особливо – на матір. Така втрата пов’язана з руйнуванням надій і сподівань, а також ідеалізацій щодо дитини та потребує болісного процесу подолання.

Метою даного огляду було виявити фактори, що пов’язані з ризиком розвитку та профілактикою складних симптомів горя у жінок, що втратили дитину у ранньому віці (від вагітності до 2-х років дитини).

Ретельно проаналізувавши результати, можна припустити, що деякі фактори більше пов’язані з ускладненим горем у жінок, що переживають втрату дитини.

В якості факторів ризику були виокремлені наступні фактори:

  • материнська психопатологія;
  • гестаційна втрата в анамнезі;
  • соціальний тиск, що вимагає наступної вагітності незабаром після втрати.

При цьому, захисними факторами було визнано:

  • наявність другої дитини, або дітей, окрім померлої;
  • якість доступних спеціалізованих медичних послуг та підтримки в горі;
  • соціальна підтримка партнера, спільноти або духовна діяльність.

Так, розуміння факторів, безпосередньо пов’язаних з можливим розвитком складного горя матерів, що втратили дитину, є ключем до того, щоб в майбутньому забезпечити їм доступ до відповідного догляду та медичних послуг, а також для впровадження відповідних програм підтримки на державному рівні.

Flach K, Gressler NG, Marcolino MAZ, Levandowski DC. Complicated Grief After the Loss of a Baby: A Systematic Review About Risk and Protective Factors for Bereaved Women. Trends in Psychol. 2022 Jan 10:1–35. doi: 10.1007/s43076-021-00112-z. Epub ahead of print. PMCID: PMC8747442.