Відновлення тіла при переживанні горя втрати – огляд дослідження

Існуючі дослідження в темі горя і втрати вже давно визнали вплив горя на тілесні відчуття та фізичний стан скорботного беззаперечним. До того ж люди, що втратили близьких, особливо підкреслюють, що при переживанні важкої втрати відчувають не тільки емоційний біль, але й фізичний.

Дане дослідження було проведене з метою вивчення, як горе переживається саме на фізичному рівні.

Лінійні моделі горя певною мірою підтримують думку, що горе обов’язково потрібно пропрацювати «в голові», але не обов’язково – в тілі. Але досвід учасників дослідження кидає виклик сприйняттю тяжкої втрати, як обмеженого в часі «безтілесного» процесу.

Автори дослідження стверджують, що горе передається через тіло. Тіло 

відіграє важливу роль у переживанні втрати – через фізіологічні відчуття, в управлінні горем – через рутинну фізичну активність, та у відчутті присутності померлої людини.

Людині, що переживає важку втрату, доводиться долати горе, щоб віднайти рішення: чи то звільнення від горя, чи то засвоєння його, як частину нової особистості. Тож, замість того, щоб горе було чимось, що просто впливає на тіло, автори дослідження прагнуть продемонструвати, як воно «здійснюється» в тілі.

Як показало дослідження, тілесний біль горя, яку описували респонденти, демонструє значення матеріальності тіла в переживанні горя втрати.

Відновлення після втрати вважається психологічною роботою. При цьому, психологічне розуміння горя тяжіє до того, що тіло – це щось, на що можна впливати, залишаючи обмежений простір для розуміння того, як висловлюється саме тіло скорботного і як воно переживає горе.

Тож, визнання ролі тіла дозволить зрозуміти, що люди переживають досвід тяжкої втрати в різний спосіб.

Pearce C, Komaromy C. Recovering the body in grief: Physical absence and embodied presence. Health (London). 2022 Jul;26(4):393-410. doi: 10.1177/1363459320931914. Epub 2020 Jun 7. PMID: 32506960; PMCID: PMC9163775.